Moja Aktówka

 

 

 

 

 

 

Aktówka pod wieloma względami przypomina zwykły folder. Ma jednak kilka dodatkowych funkcji, dzięki którym możemy z łatwością uaktualnić umieszczone w niej dokumenty i zapobiegać przechowywaniu na dysku starych kopii.

 

 

Jeżeli mamy zainstalowany ten element systemu, na pulpicie powinna być widoczna charakterystyczna ikona, przypominająca względem walizeczkę z papierami:

Jeżeli jej tam nie zobaczymy, nie wyciągamy pochopnie wniosku, że aktówki nie ma w systemie. Spróbujmy samodzielnie wydobyć ją na pulpit. Kliknijmy prawym klawiszem myszy w wolnym miejscu pulpitu i z menu kontekstowego wybieramy NOWY ELEMENT. Jeżeli w spisie obiektów, który po chwili wyświetli się na ekranie, znajdziemy AKTÓWKA, wystarczy na nią kliknąć, aby na pulpicie pojawiła się odpowiednia ikona.

 

Instalacja aktówki

 

Jeśli jej tam niema należy ją  doinstalować.  . Wystarczy kliknąć kolejno na START, USTAWIENIA, PANEL STEROWANIA,
a następnie dwukrotnie na

a potem przejść na zakładkę INSTALATOE SYSTEMU WINDOWS. Na ekranie pojawi się następujące okno:

 

 

  Zaznaczamy w nim wiersz AKCESORIA i klikamy na  SZCZEGÓŁY . W kolejnym oknie widzimy listę elementów z tej grupy. Zaznaczamy pole przy MOJA AKTÓWKA i klikamy na OK . Aktówka pojawi się na naszym pulpicie.

 

Przeznaczenie aktówki

Do czego może się przydać aktówka? Załóżmy, że z komputera korzystamy gównie w domu, jednak zdarza się nam zabierać do szkoły dyskietkę z dokumentami. Po tygodniu codziennego przenoszenia jakiegoś pliku zapewne pogubimy się wśród kilkunastu jego wersji. Jak tego uniknąć? Zanim umieścimy plik z naszego domowego komputera na dyskietce, skopiujmy je do aktówki. Wraz z ich zawartością znajdzie się tam informacja o położeniu na dysku oryginalnego pliku. Dopiero teraz przenieśmy na dyskietkę całą aktówkę. Jak to zrobić najprościej? Kliknijmy prawym klawiszem myszy na ikonie aktówki, z menu kontekstowego wybierzmy WYŚLIJ DO, a następnie z pod menu DYSKITKA 3,5 (A). Pracując w szkole, zmienimy zawartość niektórych dokumentów aktówki. Następnego dnia w domu umieśćmy dyskietkę w napędzie komputera. Dwukrotnie kliknijmy na MÓJ  KOMPUTER, a następnie na ikonę z symbolem dyskietki.   

Teraz otwórzmy okno aktówki. Różnią się nieco od typowego okna folderu. Możemy tam znaleźć informacje dotyczące stanu każdego pliku oraz położenia jego odpowiednika poza aktówką.

 

Porównywanie plików przy użyciu aktówki

Możemy już przystąpić do porównywania plików leżących w aktówce i poza nią. Jeżeli chcemy sprawdzić, a w razie potrzeby uaktualnić, całą zawartość aktówki, kliknijmy na ikonę:

 Jeżeli interesują nas tylko wybrane pliki, zaznaczmy je, a następnie kliknijmy na ikonę:

Po chwili w nowym oknie wyświetlą się informacje o wykrytych zmianach. Program zaproponuje nam zastąpienie starszych wersji nowszymi- niezależnie czy starsza wersja jest w aktówce, czy nie. Jeżeli właśnie tego chcemy, naciskamy przycisk AKTUALIZACJA. Jeżeli mamy inne plany, możemy skorzystać z opcji dostępny w aktówce. Kliknijmy prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu wiersza z ikoną zmienionego pliku. Wyświetli się nam menu:

Jeżeli wybierzemy strzałkę skierowaną w stronę naszego pliku, spowodujemy zastąpienie nowszej wersji dokumentu starszą. Z kolei wskazującą, postawimy na dysk dwie różne wersje dokumentu. W oknie aktualizacji może także pojawić się inny znak- czerwony krzyżyk. Oznacza on, że nie został odnaleziony dokument, z którym można by porównać plik z aktówki. W tej sytuacji system proponuje usunięcie także wersji znajdującej się w aktówce. Choć w wyświetlonej informacji o dokumencie z poza aktówki znajdziemy słowo usunięty, nie zawsze musi to być prawidłowa diagnoza. System poszukuje tego dokumentu według widocznej tuż powyżej ścieżki dostępu. Wystarczy więc zmienić lokalizację pliku lub jego nazwę, aby stracić możliwość zaktualizowania go w ten sposób. Dlatego uważajmy, aby bez potrzeby nie przesuwać plików między katalogami. Trzeba też zrezygnować z nadawania kolejnym wersjom tego samego dokumentu nazw różniących się na przykład numerem (projekt1.doc, projekt2.doc itp.) Pod znakiem ukrywa się również inne menu:

Możemy z niego wybrać dwa dodatkowe polecenia. Wskazując, zrezygnujemy z wprowadzania zmian. Z kolei gdy klikniemy na UTWÓRZ, sprawimy, że plik z aktówki zostanie skopiowany w poprzednie miejsce. Jednak wybrane przez nas polecenia zostaną wykonane dopiero wtedy, gdy klikniemy na AKTUALIZUJ. W menu AKTÓWKA znajdziemy jeszcze jedno polecenie. Jeżeli zaznaczymy któryś z plików wewnątrz aktówki, a następnie wybierzemy ODDZIEL OD ORYGINAŁU, w odniesieniu do tego dokumentu przestaną działać mechanizmy aktówki.

 

 

opracował:

Paweł Ratajczyk